Opis
Nastavek za motorno žago za luščenje / narezovanje lubja in preprečitev drevesnega podlubnika.
Podlubniki so naravni del življenjskega cikla iglastega gozda. Znanstveniki pravijo, da je bila pokritost in gostota podlubnikov v zadnjih dveh desetletjih veliko večja od običajne, z drastično naraščajočimi temperaturami, ki preprečujejo razširjeno zimsko smrt ličink žuželk, hkrati pa povečujejo ubijalsko moč žuželk.
Žuželke se ne le širijo na nova ozemlja, ampak se tudi vse prej izležejo in razmnožujejo. Nove infestacije rastejo dobesedno z osupljivo hitrostjo, število žuželk pa presega tisto, kar so gozdarski strokovnjaki videli doslej. Morda še bolj zaskrbljujoče je dejstvo, da se hrošči lotevajo novih vrst, kot je bor, ki je doslej ušel napadom.
Običajno okužba traja več let, dokler žuželke ne ubijejo vseh gostiteljskih dreves ali mrzla zima ne ubije žuželk. Nato poženejo semena bora, ki padejo na tla in gozd počasi ponovno zraste. Še enkrat, običajno žuželke ne napadajo mladih dreves, dokler ne dosežejo premera približno 7,5 cm. Toda današnje spreminjajoče se podnebje povzroča stres drevesom in jih dela bolj ranljive za vsiljive žuželke, hkrati pa jih krepi.
Svetovni gozdovi iglavcev so bili tisočletja prihranjeni pred napadi podlubnikov, zahvaljujoč učinkovitemu obrambnemu mehanizmu dreves. Ko se žuželke zarijejo v njihovo lubje, drevesa sproščajo sok, bogat s hlapljivimi strupenimi kemikalijami, da odstranijo žuželke in jim preprečijo pošiljanje feromonskih signalov, ki novačijo druge žuželke. Vendar pa so dolge in intenzivne suše, ki so se povečale v zadnjih letih, oslabile obrambo dreves. Brez dovolj vode drevesa ne morejo proizvesti dovolj soka. Naraščajoče temperature povzročajo večjo izgubo vlage. Drevesa postanejo šibkejša in jih je lažje zadušiti.
Ekološke posledice mega izbruhov žuželk niso jasne. Vendar obstaja možnost za nekatere uničujoče posledice. Znanstveniki pravijo, da bi izguba velikih površin z iglavci lahko gozdove spremenila iz ponorov ogljika v vire ogljika, saj lahko okuženi bor, smreka in jelka sprostijo shranjeni ogljik, zaradi česar absorbirajo CO2, umrejo in gnijejo.
Podlubnik se zvija pod lubjem, zaradi česar drevo v enem mesecu odmre. Običajno žuželka napade stara in oslabela drevesa, vendar je stopnja razmnoževanja tako velika, da celo mlada, zdrava in močna drevesa postanejo hrana za žuželko. Pomembno je vedeti, da podlubnik začne napadati tudi druge drevesne vrste, na primer bor in macesen.
Zaradi hudih poškodb žuželk lahko v smrekovih in borovih gozdovih varstvo gozdov dosežemo s čim hitrejšim zatiranjem podlubnika. V ta namen lubje običajno v celoti olupimo s stebla, da uničimo podlubnika ali da mu ne pustimo življenjskega prostora. Vendar odstranjevanje lesa preprečuje, da bi gozd ponovno oživel, spremlja pa ga velika izguba biotske raznovrstnosti. Stebla je dobro opraskati, da preprečite širjenje žuželk. Podlubnik potrebuje približno 5 cm² prostora, da se počuti udobno.
Strgalo za podlubnike KS-BS ima 4 rezila, ki praskajo deblo z s korakom medrazdalje 24 mm in tako omogočajo hitro praskanje celotnega telesa. Strgalo KS-BS je orodje, ki ga lahko pritrdite na večino motornih žag, ki so na voljo na trgu.
Specifikacija
- širina obdelave 85 mm (korak med 4 noži 24 mm)
- 4 trikotna (3-zoba) rezila; 2x veliko: 73,9 mm 2x majhno: 63,7 mm
- masa nastavka brez motorne žage in ščitnika jermena 2,65 kg
- material rotorja Aluminij
- material ojnic (2x vijak) Jeklo
- najvišja dovoljena hitrost 13000 obr/min
- rezervni deli zagotovljeni (vsi deli so dobavljivi tudi posamično)
- priporočena moč motorne žage vsaj 3 KM / 2,2 kW (odsvetujemo žage s plastičnimi ohišji)
Priloženo v kompletu
- glava strgala (ohišje, plastični ščitnik zadaj, rotor s strgalnimi noži, jermenica na glavi)
- nosilec glede na motorno žago
- jermen glede na motorno žago
- jermenica za motorno žago
- ščitnik jermena
V kolikor modela vaše žage ne najdete v naših različicah nam pošljite povpraševanje in sporočite za katero žago potrebujete montažni set. Za hitrejšo rešitev nam lahko pošljete tudi slike sklopke in dimenzije.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.